Finans Navigatörü


  Yatırım Kararı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  YATIRIM YAPMA KURALLARI

  YATIRIM KARARI ALIRKEN

  Elde ettiğiniz kazancınızın bir kısmını tasarrufa ayırdınız. Şimdi bu parayı yatırıma yönlendirme zamanı. Buradaki amacınız ileriye dönük olarak gelir elde etmek . Yatırım yapmaya hazırsınız ancak bu süreçte kararınızı etkileyecek bazı faktörler mevcuttur. Bunlar;

  • Yatırım yapmadaki amaç
  • Yatırımın vadesi
  • Nakit akışı ihtiyacı
  • Yatırımcının risk alabilme seviyesi

  İlk adımda yapmanız gereken neden yatırım yaptığınızı belirlemelisiniz. Birikiminizi kısa sürede arttırmak mı istiyorsunuz yoksa uzun vadede düzenli bir gelir mi amaçlıyorsunuz? Bir ihtiyacınızı karşılamak için mi birikimizi arttırmak istiyorsunuz?Yatırımın amacı baştan belli olmalıdır. Çünkü bu yatırımın vadesinin ne kadar olacağını ve ne kadar risk alabileceğinizi belirler. Yatırımlardaki temel hedef başlangıçtaki sermayenizi kaybetmeden ihtiyaç durumunda kolay nakde döndürebilme olmalıdır. Yatırım için beklenenden daha ileri getiri, kolay nakde dönüşüm ve yatırım aracının güvenilirliği esastır. Ancak bu faktörleri göz önünde bulundururken bile bazı kısıtlamalarla karşı karşıyasınızdır.

  Yatırımcının nüfus bilgisi, finansal durumu, sermaye tutarı, beklentileri ve finansal bilgisi, risk alabilme seviyesi tüm karar sürecini etkiler. Tüm bu etkenlerin içerisinde en önemlisi riske olan yaklaşımdır.çünkü riks sabit değildir ve her gelişmeye karşı değişiklik gösterir. Finansal kararlarda sürekli risk durumu göz önünde bulundurulmalıdır.