Osmanlı Yatırım’da Görünlülü Hesap Aç

  Finans Navigatörü


  YATIRIM YAPMA KURALLARI YATIRIM ÜRÜNLERİ SEÇİMİ

  YATIRIM YAPMA KURALLARI

  YATIRIM ÜRÜNLERİ SEÇİMİ

  Hangi yatırım araçlarına yatırım yapılacağını seçmek risk algısıyla bağlantılıdır.
  Riskten kaçan yatırımcılar beklentileri doğrultusunda devlet tahvili ya da özel sektör tahvili gibi az riskli ve sabit getirili yatırım araçlarını seçebilirler. Daha yüksek risk alabilen yatırımcılar hisse ya da hise yoğun fon alabilir. Yüksek risk alarak kar elde etmeyi amaçlayan ve yatırım ürünleri hakkında bilgisi olanyatırımcılar ise kaldıraçlı ve türev ürünleri tercih edebilir.

  Yatırıma başlanmadan beklentilere uygun aracın seçilmesi çok önemlidir. Tahvil bono gibi araçlarda ileride ne kadar kar elde edileceği bellidir ve anapara korunması hedeflenmiştir. Ancak fiyatları sürekli değişkenlik gösteren hisse senetleri ve yatırım fonlarında getiri garantisi yoktur. yatırımcının bu ürünler arasındaki farkı ve riskleri bilerek karar vermesi gerekir. Yatırımcı sadece ikisinden birini seçmek zorunda değildir. Her bir ürüne yatırım yapabileceği gibi bunları içeren ve risk dağılımını iyi yapan fonlara da yatırım yapabilir. Ya da portföyünü tüm araçlar arasında dağıtabilir.

  Portföyünüzü oluşturduktan sonra en az yılda bir kez; eğer piyasa kısa dönemde yüksek dalgalanmalar yaşıyorsa daha da sık portföyünüzü gözden geçirmelisiniz. Bunu yapmanızdaki neden varlık dağılımınızı kısa dalgalanmalara karşı dengeye getirmektir. Örneğin, piyasadaki hızlı yükseliş ile hisseleriniz çok değer kazanabilir, ve siz bu kazancı korumak için diğer yatırım araçlarına geçiş yapabilirsiniz.
  Belirli aralıklarla mikro ve makro gelişmeleri dikkate alarak fon dağılımını yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Eğer almış olduğunuz risk seviyesinden memnun değilseniz ya da yatırım hedefleriniz değiştiyse portföyünüzü yeniden oluşturabilirsiniz.