Yatırım Ürünleri Hisse Senedi

  YATIRIM ÜRÜNLERİ

  HİSSE SENEDİ

  Tanım:

  Sermaye Piyasası Kurulunca izin verilen ve Ticaret Kanunu'na göre anonim şirket olarak kurulmuş şirketlerce çıkarılan ve satın alana şirket sahipliği hakkı veren yatırım ürünleridir.

  Hisse senedi yatırımı bir şirkete ortak olmak için yapılan yatırımdır ve kişiye belirli haklar sağlar.

  • Şirkette hisse paydaşlıkl hakkı,
  • Şirket kararlarında oy hakkı,
  • Kardan ödeme alma hakkı,
  • Sermaye artırımı durumunda pay arttırma hakkı,
  • Bedelsiz sermaye artırımına katılım hakkı,
  • Herhangi bir iflas ve tasviye durumunda tasfiye değerinden pay elde etme hakkı,
  • Şirket ile ilgili bilgi
  Özellikler:

  Hisse senedinden elde edilecek getiri başlangıçta belirli değildir, ve sabit bir vadesi yoktur. Piyasa koşullarındaki değişimlere göre hisse fiyatı değiştiğinden yatırımcı beklentisine kısa sürede de ulaşabilir ya da zarar edebilir.

  Hisse senedi yatırımlarından iki tür gelir elde edilebilir.

  • Temettü geliri:Şirketler bir finansal yıl içerisinde elde ettikleri karın belirli bir kısmını paydaşlarına dağıtabilir.
  • Sermaye kazancı: İşlem gören hisse senetleri piyasa ve şirket durumuna göre değer kazanabilir.
  Hisse Senedi Yatırımına Başlamak

  Hisse yatırımları için bir çok farklı yol vardır.; tek hisse yatırımı, yatırım fonları, endeks fonları, borsa yatırım fonları, yerli ya da yabancı hisse yatırımları. Hangisine nasıl karar vermelisiniz.?

  Hisse yatırımlarınızı bir alanda yoğunlaştırmaktansa bankacılık, sanayi, hizmet gibi sektörler arasında dağıtmalısınız. Ayrıca paranızın tamamı ile hisse yatırımı yapmak yerine belli bir kısmını nakit veya hazine bonosunda değerlendirmelisiniz. Sektör arasındaki dağılım kararı tamamen size bağlı ancak geniş yelpazede yapılan bir yatırım ile kaybetme riskini azaltabilirsiniz.

  Eğer risk almayı sevmeyen biriyseniz ve yine de hisse yatırımı yapmak istiyorsanız, sizin için en uygun araçlar farklı hisselere çeşitlendirme yöntemi ile yatırım yapan yatırım fonları ve endeks fonlarıdır. Bu durumda riskinizi azaltmış ve araştırma yükünden kurtulmuş olursunuz.

  Hisseye mi, fona mı yatırım yapmalısınız, yoksa ikisini de mi seçmelisiniz? Bu sorunun cevabı yatırımlara ne kadar zaman harcayabileceğinizle alakalıdır. Dikkatli fon seçimi sizi hisse seçme zorluğundan kurtarır. Endeks fonları belli bir sektöre, endüstriye ya da pazara bağlı iniş çıkışlar yaptığından yatırım yapılmaları daha kolaydır.

  Tek hisse yatırımları araştırma, karar verme, kar-zarar hesaplama ve gelecekle ilgili tahmin yapma gerektirdiğinden diğer yatırımlara göre daha çok zamana gereksinim duyar. Yatırımcı olarak getiri sağlayacak hisse ile finansal felaket olabilecek hisse ayrımını çok iyi yapmanız gerekir. Yatırım yaptığınız şirketin ve içinde bulunduğu sektörün faaliyetlerini, nasıl kazanç sağladıklarını, risklerini ve gelecek ile ilgili beklentilerini ve çok daha fazlasını bilmeniz gerekmektedir.

  Eğer sadece hisseye yatırım yapan biriyseniz 5 ile 10 arası hisse ile portföyünüzde çeşitlendirme yapmalısınız ki bu düzenli takip için zor olmayacaktır. Ancak rakamsal olarak takip etmenin dışında kar potansiyelinden risklerine kadar şirketleri tanımanız gerekmektedir. Eğer hisse yatırımı yapma konusunda karar verdiyseniz, çapraz sektörler seçerek (sağlık, teknoloji, küçük sermayeli ve büyük sermayeli şirket) riski azaltabilirsiniz.

  Tüm bu seçimler için yeterli vaktiniz yoksa fon ve hisse yarımlarından oluşan bir portföy oluşturabilirsiniz. Yatırımın büyük bir kısmı ile fon alarak istikrarlı getiri elde edebilir, tek bir hisse fiyatındaki ani düşüşlerden korunabilirsiniz.Eğer eğitiminiz bu yönde değilse ve tam zamanlı olarak da bu işi yapmıyorsanız şirketlerin ve sektör faaliyetlerini takip edip doğru hisse senetlerini bulmak pek mümkün değildir.