Osmanlı Yatırım’da Görünlülü Hesap Aç

  TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı | 21.03.2024

  • 21.03.2024 / Borsadirekt Yazarı

  Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını genel beklentilerin ötesinde 500 baz puan artırarak %45,00’dan %50,00’a yükseltti.

   

  Gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verdi.

   

  Kurul Karar Metni incelendiğinde ise;

   

  • Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

   

  • Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir

   

  • Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, ay içinde yapılan düzenlemelerle finansal koşullar sıkılaştırılmış, para politikası aktarımı desteklenmiştir. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

   

  • Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

   

  • Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

   

  Karar metninde; şahin ifadelere yer verilirken, Şubat ayı enflasyonunun hizmet enflasyonu öncülüğünde öngörülenden yüksek geldiğine atıfta bulunulurken, yakın döneme ilişkin diğer göstergelerin ise yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret edildi.

   

  Diğer taraftan kurulun enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaşacaktır ibaresinin korunduğu metinde korunmaya devam edilirken Türk Lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir ibaresine metinde yer verildi.

   

  Makroihtiyati çerçevede ay içerisinde yapılan düzenlemeler akabinde finansal koşulların sıkılaştırıldığı belirtilirken, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda, parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir denildi.

   

  Öte yandan Mart Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin %42,96 seviyesinden %44,19’a yükseldiği takip edildi. 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %37,78’den %36,70’e, 24 ay sonrasında yönelik beklentinin ise %23,05’ten %22,67’ye geriledi.

   

  Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti ise 28 Mart 2024 de yayımlanacak. Sonraki Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı ise 25 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek.