Osmanlı Yatırım’da Görünlülü Hesap Aç

  RSI indikatörü nedir? Nasıl kullanılır?

  • 11.04.2023 / Borsadirekt Yazarı

  Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?

  Relative Strenght Index (RSI) yani Göreceli Güç Endeksi, bir hisse senedi ya da herhangi bir finansal enstrüman için belirlenen dönemdeki kapanış fiyatlarını, baz alınan dönemin bir önceki kapanış fiyatları ile karşılaştırarak hesaplanan bir teknik analiz indikatörüdür. RSI değerleri, bir osilatör olarak yani iki uç arasında hareket eden bir çizgi grafiği şeklinde gösterilir.

  RSI değerinin yatırımcılar için önemi ise, RSI grafiğine ait trend çizgisi ile finansal enstrümanın kısa ve orta vadedeki fiyatına ait trend çizgisi arasında uyumluluk olmasından kaynaklanır. Bu yüzden yatırımcılar tarafından sıkça incelenen bir göstergedir. 

  RSI indikatörü Nasıl Kullanılır?

  RSI indikatörü, özellikle kısa vadeli piyasa analizlerinde daha da önemli hale bürünür. Hatta RSI değerinin, yukarı ya da aşağı yönlü olarak enstrümanın fiyatından daha önce hareket etmesi sıkça gözlemlenir. Böylece RSI değeri, piyasaların yönü hakkında model oluşturulabilmesine olanak sağlar. Zaten RSI indikatörünü teknik analiz açısından değerli kılan unsurlardan biri de budur.

  RSI 30’un altına düşerse ne olur?

  RSI değeri ile ilgili bu tip sorular, finansal piyasalarda işlem yapan pek çok yatırımcının aklını kurcalar. Genel olarak kabul gören RSI değeri, 30 ile 70 arasıdır. RSI değerinin 30’un altına düşmesi hali aşırı satım (oversold) bölgesi olarak ifade edilir ve trendin yukarı doğru hareketlenebileceği şeklinde yorumlanır (al sinyali).

  RSI 70’in üzerine çıkarsa ne olur?

  RSI 70’in üzerine çıkması hali ise aşırı alım (overbougt) bölgesi olarak ifade edilir ve trendin aşağıya doğru dönebileceği şeklinde yorumlanır (sat sinyali).

  RSI Formülü Nedir? RSI Nasıl Hesaplanır?

  RSI hesaplanırken elbette bir dönem / zaman aralığı baz alınır. RSI indikatörünün mucidi olarak bilinen J. Welles Wilder Jr, bu dönemi 14 gün olarak ele almıştır. Analistler tarafından da genellikle 14 günlük zaman aralığı kullanılır. Elbette daha uzun vadeli RSI hesaplaması yapmak teknik olarak mümkündür, ancak baz alınan periyot uzadıkça, göstergelerin fiyat hareketlerine daha az duyarlı hale geleceği unutulmamalıdır. Daha kısa vadeyi temel alan RSI değeri, fiyat hareketlerine daha fazla duyarlı olacağından daha doğru teknik analiz sinyali üretir.

  Siz de risk almadan RSI indikatörünün nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Tıklayınız.